معماری
فروشگاه آنلاین سایت

IP دستگاه های الکترونیکی چیست؟

ریسه ها برای تزئیینات میتوانند گزینه مناسبی باشند که در اشکال متنوع و جالبی تولید و روانه بازار میشوند که هر یک در جایگاه مناسبی مورد استفاده قرار میگیرند

برای ریسه ها هم دسته بندی های خاصی وجود دارد که هر یک را متناسب کاربرد خود از دیگری تفکیک میکنند.

بنا به مشخات فنی و سطح کیفی محصول آن را مورد ارزیابی باید قرار داد و هر محصول را طبق کلاس آن در فضای متناسب مورد استفاده قرار داد

این مشخصات شامل متریال استفاده شده که شامل سیم ریسه،تجهیزات کنترل، سطح محافظت در مقابل گرد و غبار و آب و… میباشد

یکی از مرسوم ترین کلمات و یا سوالاتی که شاید شما هم بارها آنرا شنیده باشید لفظ IP یک محصول هست که همیشه و در زمان خرید و بسته به نوع کاربرد مصرف کننده پرسیده میشود و باید اطلاعات کافی را در مورد این موضوع خریدار داشته باشد تا بتواند بهترین انتخاب را بسته به نیاز خود داشته باشد

 

در ادامه توضیحات مناسبی راجب این سطح محافظت برای هر دستگاه الکترونیکی آورده شده است :

 

بسیاری از تجهیزات الکترونیکی باید در طول مدت استفاده در مواجه شدن با آلاینده‌ها، رطوبت و ضربه از خود مقاومت نشان دهند. درجه محافظت که معمولا به عنوان (IP(Ingress Protection بیان می شود، مشخص‌کننده‌ی این موضوع است که تا چه حد می‌توان بدون در نظر گرفتن امنیت به مقاومت دستگاه اطمینان کرد.
IP یک کد دو رقمی است IPXY
کلمه IP که در تمامی کد ها مشترک است ،نشان دهنده این است که کد دو رقمی که بعد از آن می آید بیان کننده میزان حفاظت بدنه تجهیز در برابر نفوذ آب، اجسام خارجی و دسترسی کاربر می باشد.
اولین رقم نشان دهنده درجه حفاظت درمقابل تماس و نفوذ اجسام خارجی و  دسترسی به قسمت های خطرناک است و دومین رقم نیز درجه محافظت در مقابل نفوذ آب و مایعات را نشان می دهد

 رقم اول درجه حفاظت
 ۰  هیچگونه حفاظتی در برابر قسمت‌های برقدار و یا متحرک داخل  محفظه و همچنین هیچگونه حفاظتی در برابر ورود اجسام خارجی به داخل جسم وجود ندارد.
 ۱  در برابر تماس‌های اتفاقی یا غیر عمدی با قسمت‌های برق ‌دار یا متحرک دستگاه حفاظت شده ولی عمداً و با اراده می‌توان به قسمتهای برق‌دار  و یا متحرک دستگاه دست زد و به طور خلاصه دستگاه در برابر  ورود اشیاء با قطر بزرگتر  از ۵۰ میلیمتر حفاظت شده است.
 ۲  قسمت‌های برق‌دار و یا محرک داخل دستگاه در برابر انگشت محافظت شده و یا به عبارت دیگر دستگاه در برابر ورود اشیاء خارجی با قطر بزرگتر از ۱۲ میلیمتر حفاظت شده است.
 ۳  قسمت‌های برق دار و یا متحرک داخل دستگاه در برابر ورود ابزار ، سیم و هرچیز دیگر با قطر بیش از ۵/۲ میلیمتر حفاظت شده و به طور کلی اشیاء با قطر بیش از ۵/۲ میلیمتر نمی توانند وارد دستگاه شوند.
 ۴  قسمت‌های برق‌دار و یا متحرک داخل دستگاه در برابر ورود اجسام خارجی بیش از یک میلیمتر محافظت شده است.
 ۵  حفاظت کامل در برابر تماس با قسمت‌های برق دار یا متحرک دستگاه، منفذهای ورود گرد و غبار به داخل دستگاه به طور کامل مسدود نشده ولی گرد و غباری که وارد دستگاه می‌شود باعث اختلال در سیستم داخلی و عملکرد دستگاه نمی گردد.
 ۶ قسمت‌های برق‌دار و یا متحرک داخل دستگاه به طور کامل در برابر تماس‌های خارجی حفاظت شده و مطلقاً منفذی جهت ورود گرد و غبار به داخل دستگاه وجود ندارد.

 

 رقم دوم  درجه حفاظت
 ۰  دستگاه هیچ گونه حفاظتی در برابر آب ندارد.
 ۱  دستگاه در برابر قطرات متراکم شده که به طور قائم از بالا بر روی قاب آن می چکد محافظت شده است.
 ۲  دستگاه در برابر باران که به طور قائم یا با زاویه ۶۰ درجه نسبت به خط قائم به بدنه آن ببارد حفاظت شده است.
 ۳  دستگاه در برابر باران که به طور قائم یا با زاویه ۶۰ درجه نسبت به خط قائم به بدنه آن ببارد حفاظت شده است.
 ۴  دستگاه در برابر پاشش آب در هر جهت به بدنه آن حفاظت شده است.
 ۵  دستگاه در برابر پاشش آب با فشار از هر جهت به بدنه آن در شرایط معین حفاظت شده و خطر جدی برای دستگاه ندارد.
 ۶  دستگاه در برابر موقعیت خاص عرشه کشتیها حفاظت شده و در این شرایط آب وارد دستگاه نمی شود.
 ۷  دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب حفاظت شده، وقتی جسم در داخل مایع غوطه ور است در فشار معین مایع و زمان معین آب وارد دستگاه نمی شود.
 ۸  دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب در زمان نامحدود حفاظت شده، وقتی دستگاه در عمق معین از آب قرار میگیرد برای زمان نامحدود آب وارد دستگاه نمی شود.

درباره ی majestic

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

به کانال تلگرام سایت خوبخر بپیوندید و از آخرین تغییرات مطلع شوید
به کانال تلگرام ما بپیوندید